Pielgrzymka do Gruzji – Armenii

Pielgrzymka do Gruzji – Armenii

PIELGRZYMKA DO GRUZJI - ARMENII

1 dzień: Kraków - Kutaisi
Spotkanie na lotnisku w Krakowie/Balicach o godz. 08:30, odprawa, wylot do Gruzji o godz. 10:35. Przylot do Kutaisi na godz. 15:45. Następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny (dla chętnych zwiedzanie miasta Kutaisi, m.in. miejscowy bazar). Obiadokolacja. Nocleg.

2 dzień: Kutaisi - Wardzia - Achalcyche
Po śniadaniu przejazd  w kierunku Achalcyche, zwiedzanie Twierdzy Rabati. Następnie przejazd do Wardzi. Wardzia to kompleks wykuty w skale na lewym brzegu rzeki Mtkwari, powstały w XII-XIII w. w okresie panowania Jerzego III i królowej Tamary. Zespół pierwotnie budowany jako miasto-twierdza, stał się warownym klasztorem, który odegrał ważną rolę w politycznym, kulturalnym, edukacyjnym i duchowym życiu kraju. W kompleksie znajduje się prawosławny kościół Wniebowzięcia NMP, bogato zdobiony ściennymi malowidłami. Przejazd w kierunku granicy z Armenią. Po odprawie celno - paszportowej przejazd do miejscowości Gyumri - drugiej co do wielkości w Armenii, zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień: Giumri - Saghmosavank - Eczmiadzin - Erywań
Po śniadaniu przejazd  do klasztoru Saghmosavank. Dalej przejazd do Eczmiadzinu. Eczmiadzin to centrum religijne ormiańskiej apostolskiej cerkwi, nazywane ormiańskim Watykanem. To tutaj w 303 roku na miejscu pogańskiej świątyni została wybudowana cerkiew - najstarsza w Armenii. 301 roku Armenia jako pierwsze państwo uznała chrześcijaństwo religią państwowa. Zwiedzanie cerkwi św. Ripsime - perła architektury ormiańskiej. Na trasie do Erewania zwiedzanie ruin świątyni Zvartnoc z VII w. wpisanej na Listę Dziedzictwa UNESCO. Przyjazd do stolicy, zwiedzanie pomnika Tsitsernakabert upamiętniającego rzeź Ormian w 1915r. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja w regionalnej restauracji. Nocleg.

 4 dzień: Erywań - Geghard - Garni - Erywań
Po śniadaniu zwiedzanie stolicy - Erywania, największego miasta Armenii. Podczas objazdu zobaczymy  m.in. Plac Republiki, gmach Opery, pomnik Matki Armenii, Kaskady (Centrum Sztuki Cafesjana) - wiodące na wzgórze schody, ozdobione wieloma nowoczesnymi rzeźbami. Zwiedzanie muzeum Matenadaran, gdzie znajduje się  zadziwiająca kolekcja ormiańskich rękopisów. Następnie przejazd do klasztoru Khor Virap (nazwa oznacza ,,głęboki loch‘’), tutaj 13 lat przetrzymywany był Grzegorz Oświeciciel. Na terenie klasztoru znajduje się punkt widokowy na słynną górę Ararat. Jest to najlepszy punk widokowy, z którego widać granicę turecko – ormiańską. Przejazd do średniowiecznego klasztoru Geghard, wpisanego na Listę Dziedzictwa UNESCO, a następnie wizyta w hellenistycznej Świątyni Garni z I w, zbudowanej za panowania króla Tiridatesa. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa w 301 r. świątynia prawdopodobnie była używana jako letnia rezydencja władców. Pokaz pieczenia ormiańskiego chleba – lawasz połączony z degustacją. Obiadokolacja w miejscowym gospodarstwie. Powrót do Erywania. Nocleg.

5 dzień: Erywań - Jezioro Sewan - Tbilisi
Po śniadaniu przejazd  nad niezwykle malownicze jezioro Sewan, położone na wysokości około 1916m n.p.m., będące jednym z największych jezior Kaukazu. Zwiedzanie klasztoru Sevanavank z VIII/IX w., który według przekazów był miejscem banicji wysoko urodzonych, jak również grzesznych duchownych. Następnie przejazd w stronę granicy z Gruzją, odprawa celno-paszportowa. Przyjazd do Tbilisi, zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja w regionalnej restauracji. Nocleg.

6 dzień: Tbilisi - Mccheta - Tbilisi
Po śniadaniu przejazd do miejscowości Mccheta, starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu można zobaczyć wpisaną na listę UNESCO katedrę Sweticchoweli (XI w.), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Możliwość zakupu pamiątek na lokalnym bazarze i wypicia kawy parzonej na piasku. Powrót do Tbilisi – zwiedzanie stolicy          i największego miasta Gruzji. Miasto zajmuje powierzchnię 372 km kw. i liczy ponad 1,5 mln mieszkańców. Powstało w V w n.e. za panowania Vakhtanga Gorgasali, gruzińskiego króla Kartli (Iberia). Do największych zabytków miasta należą m.in.: Sameba – Katedra Świętej Trójcy, znana jako "Budowla Tysiąclecia" i będąca największą prawosławną katedrą w Gruzji oraz na całym Kaukazie, mierząca prawie 100 metrów wysokości; twierdza Narikala (wjazd na górę kolejką linową), z której rozpościera się widok na panoramę Tbilisi; plac Europy i Most Pokoju; Al. Szoty Rustawelego z pomnikiem św. Jerzego. Spacer klimatycznymi uliczkami Starego Miasta. Obiadokolacja w regionalnej restauracji. Nocleg.

7 dzień: Tbilisi - Ananuri - Kazbegi - Tbilisi
Po śniadaniu przejazd w stronę Kazbegi słynną Gruzińską Drogą Wojenną prowadzącą do granicy gruzińsko-rosyjskiej. Po drodze wjazd pod położony na wzgórzu Monastyr Dżwari (VI w.), z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę i starą stolicę Gruzji - Mcchetę, zwiedzanie Ananuri -  twierdzy i cerkwi z XVII, położonej nad turkusowymi wodami Jeziora Żinwalskiego. Dalej trasa wiedzie przez malownicze partie wysokiego Kaukazu. W Kazbegi (głównym mieście regionu) przeprawa samochodami z napędem na 4 koła przez piękne lasy i doliny do kościoła św. Trójcy, znajdującego się na wysokości 2170 m. Przy dobrej pogodzie można dostrzec stąd jeden     z największych lodowców na Kaukazie - Kazbeg (5047m). Według mitologii do szczytu Kazbegu został przykuty Prometeusz. Powrót to Tbilisi. Obiadokolacja w regionalnej restauracji. Nocleg.

8 dzień: Tbilisi - Batumi
Po śniadaniu przejazd do Batumi (w trakcie przejazdu ewentualna przerwa na lunch), zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja w regionalnej restauracji. Nocleg.

9 dzień: Batumi
Po śniadaniu zwiedzanie Batumi z przewodniczką, spacer po mieście: Katedra, Pomnik Medei, pomnik Ali i Nino – symbol miłości, bulwar nadmorski w Batumi. Wizyta na miejscowym bazarze. Czas wolny. Pożegnalna obiadokolacja w regionalnej restauracji. Nocleg.

10 dzień: Batumi - Kutaisi - Kraków
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, przejazd i zwiedzanie barwnej Jaskini Prometeusza, położonej ok. 20 km od Kutaisi, przerwa na lunch. Transfer na lotnisko Kutaisi, wylot do Polski   o godz. 16:20 przylot do Krakowa/Balic o godz. 17:40. Zakończenie wycieczki.

 

Kod Termin Cena

 - 

 

Cena zawiera:

* przelot na trasie Kraków/Balice - Kutaisi - Kraków/Balice

* bagaż podręczny (40 x 30 x 20 cm), bagaż rejestrowany

* transport autokarem na całej trasie zwiedzania

* 9 noclegów w hotelach pokoje 2 os.,

* 9 śniadań, 9 obiadokolacji, 1 lunch

* opiekę przewodnik polskojęzycznego

* ubezpieczenie KL, NNW i bagaż,

* turystyczny fundusz gwarancyjny

* bilety wstępów do zwiedzanych obiektów

 

Cena nie zawiera: obligatoryjnych napiwków dla kierowcy, przewodnika, zestawów słuchawkowych ok. 60 USD

Dopłata do pokoju 1 os. 250 $;

Istnieje możliwość wykupienie dodatkowych ubezpieczeń:

- ubezpieczenie od chorób przewlekłych 

- ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie oraz godziny lotów mogą ulec zmianie

Wydrukuj ofertę


copyright © 2010
www.apoloniatour.pl